Dark Village
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dark Village

Stránka o temných rasách...
 
DomovPortálHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 RPG

Goto down 
AutorSpráva
Aanelia Lathai
Vodkyňa klanu bosoriek, strážkyňa tajomstva DV
Aanelia Lathai


Počet príspevkov : 383
Age : 30
Localisation : Skrytý chrám v Dark Villige
Registration date : 26.03.2007

RPG Empty
OdoslaťPredmet: RPG   RPG Icon_minitimeŠt august 23, 2007 10:37 am

Čo je to RPG?
Čo je to PRG je akiste každá druhá otázka, keď niekto nevie. Je to ako hra, kde na seba postavy preberú fiktívne charaktery vymyslených postáv a pomocou nich prežívajú život. RPG by mala zobrazovať hlavne bežný život. Napríklad ráno vstaneš a ideš sa naraňajkovať. U nás je to také isté. Každý z nás má nedostatky a každý si postačí aj sám. Všetky bežné úkony v reálnom živote predvádzate aj v RPG živote. Táto postava, ktorou hráme, vykonáva tieto činnosti. My v reáli sme hráčmi, ktorý postavu ovládajú.

Ako sa také RPG hrá?
Každé RPG sa hrá s hviezdičkami a voľnou rečou. Akcia sa píše do hviezdičiek a voľná reč bez. Napríklad:

*pomaly popustí dýku a ospravedlní sa za ten škrabanec na stole * Prepáčte, mrzí ma to.

Postava, ktorú máte nemôže existovať bez svojej minulosti. Musí mať históriu a svoje schopnosti. História je dôležitá pre to, aby postava vedela kým je, čím je a koho pozná.

Chyby v RPG
Väčšinou sa v RPG dopúšťa týchto chýb: Mary Sue – mužská verzia Gary Stu, God Moding, Priveľká tragédia, Metagaming, Rušenie RPG. A tak isto sa dopúšťate chýb, že napíšete na jedno miesto, že ste tam a zrazu ste na druhom a pri tom ste nenapísali, že odchádzate z toho a toho miesta.

CHYBY RPG:

Mary Sue – Muž. Verzia Gary Stu

Mary Sue... Je to najľahšie vysvetliť, dá sa o nej povedať aj veľmi veľa. Mary Sue si myslí, že je na svete sama. Že je tá najkrajšia, najmilšia, naočarujúcejšia a najmúdrejšia na celom svete. Často sa stáva romantickým podnetom záujmu druhej postavy, vždy bojuje a všetky boje vyhráva. Potom môže, ale nemusí hrdinsky a romanticky umrieť v náručí svojho milovaného. A to všetko bez toho, aby si zničila účes, roztrhala šaty, poškodila make-up alebo zlomila nechty. Myslí si, že celý svet RPG sa točí okolo nej a každý jej padá k nohám a ostatné postavy sú len na to, aby jej slúžili. Mary Sue má stále potrebu prevyšovať sa nad ostatnými a predstihnúť ostatných, aby bola tá najlepšia. Musí byť najinteligentnejšia, najmilšia, najkrajšia, najbezchybnejšia, najmilšia, najmocnejšia najvtipnejšia a ďalšie naj naj naj naj a naj... Ak je zahnaná do kúta, že sa jej RPG nedarí a že ju takmer chytia alebo zabijú bez toho, aby to chcela, jednoducho zastaví RPG a odkráča s nosom v oblohe preč vyhlasujúc, že vyhrala bitku. Mary Sue rada ničí a kazí RPG druhých väčšinou komentármi na ich osoby alebo používa príliš veľa smajlov.
Ako sa nestať Mary Sue:  1. [color=#808080]Dajte vašej postave nejaké nedostatky, napríklad jazvu na zápästí, jazvu na krku. Nemusí byť dokonalá, dokonalou ju spravíte.
  2. Naplno sa vžite do vašej postavy, spoznajte jej minulosť,povahu a jej schopnosti, ktoré ovláda. Nenechajte sa ovládnuť vašou „zlou“ postavou, ktorá sa bude musieť predvádzať. Nikoho neohovárajte, buďte zdvorilý a milý k ostatným.
  3. Nikto nezhltol všetku múdrosť sveta. Tak ani vy nemôžete vedieť odpovede na všetky otázky, ktoré vám položia. Alebo ak neviete odpoveď, musíte si niečo namyslieť alebo podobne..
  4. [color:3073=#808080:3073]Nehrajte RPG, ktoré by len malo ukázať na vašu dokonalosť postavy – na jej aktívnosť, inteligenciu, moc, krásu, kreativitu atď.

    God Moding

    Hra RPG je niečo ako keď hráte v divadle. Predstavte si, že ste na hereckom predstavení a hráte jednu postavu. Tá postava hrá jednu scénku spolu s ostatnými hercami a tí si všímajú jeden druhého. Vaša postava má pomáhať dotvárať príbeh predstavenia a vďaka nej je to predstavenie ešte zaujímavejšie. Herec na javisku hovorí a hrá len to čo má napísané v scenári. Nemôže povedať Text svojho kolegu, ktorý nemá hovoriť on. A to isté je aj v RPG. Nemôžete za niekoho rozprávať alebo za niekoho hýbať prstami, ústami alebo nohami. Môžete zacieli´t a urobiť výpad nejakou zbraňou, ale vy nerozhodujete o tom, či ho/ju zasiahnete. Nemáte žiadnu kontrolu nad tým, čo robí ten druhý a v RPG vyzerá God Moding takto:

Postava Aanelia píše: * vytasí meč a pozerá sa pri tom na svojho súpera, oproti ktorému stojí* A teraz sa teš! * vykríkne a urobí smerom k nemu výpad a zasiahne ho do ramena*

Podčiarknuté slovo je God Moding.

Metagaming

Nikto nemôže žiť bez toho, aby nevedel o svojej minulosti, alebo súčastnosti. A vy, ako účastníci RPG máte prístup k profilom, kde máte poukladané, ako ste sa narodili alebo ako ste vyrastali, po prípade kde ste vyrastali. Všetko toto viete len VY- teda tí, ktorí profil majú napísaný. A ostatní, ktorí ho čítate v normálnej RPG NEMÔŽETE VEDIEŤ TIETO VECI. Tak isto nemôžete vedieť, čo si o vás druhá postava myslí. Napr:

Martina * Pomaly sa prechádza po dvore, keď stretne akéhosi chalana, ktorý sa jej zapáči a pomyslí si, aký je nádherný.*

Tibor * pozrie sa na dievča, ktoré sa na neho pozerá a usmeje sa* To si mala povedať hneď, ideme spolu do mesta?

Odkiaľ Tibor mohol vedieť, na čo Martina myslela, keď nieje veštec? To je tá chyba...

Alebo

Jozef * pomaly sa votrie do siene a obzerá sa. Je tu tretí deň, ale v sieni ešte nikdy nebol *
Martina * uvidí nového a usmeje sa* Ahoj, Jozef. Si tu nový?

Odkiaľ Martina mohla vedieť, ako sa príchodzí volá?

Tak tomu sa hovorím Metagaming...

Priveľká tragédia

Dráma, ktorú používame skoro vždy v našich RPG je asi to, čo naše postavy robí zaujímavými v role play. Ale čo robí naše postavy nezaujímavými? Ak sa postavy snažia vzbudiť drámu alebo tragédiu, ale stále nesprávnym spôsobom. Často sa stáva, že si v záchvate tragédie niekto v role play odtne prst alebo podobne. Ale keď neviete, aké to je, tak potom na čo to robíte? Pretože niektorí možno vedia, aké to je a tak to potom aj zahrajú. Ale vy, čo neviete ako sa vtedy cítite, viete zahrať po tom RPG? Asi nie. Lebo na druhý deň ako keby sa nechumelilo a tresk – máme prst späť. Asi tak si to vy predstavujete...

Napríklad asi keď nejaký prváčik alebo podobne dôjde do siene a za to, že on je sám, že sa s ním nikto nekamaráti, zoberie si dáku zbraň, začne sa hrať a náhodou si prebodne ruku. Nechutné a nehorázne. Hrá ďalej ako keby nič, vrieska, strieka mu krv... A potom na druhý deň ani ranka.
Ak máte dostatočne veľkú fantáziu, potom sa také RPG zahrajte a nemáte problém. Ale vedzte, že nie všetko môže mať dobré následky. A mali by ste myslieť tiež na to, že RPG nieje iba o tragédiách v role play ale aj o dobrých veciach, ktoré sa môžu prihodiť...

Rušenie RPG

Ak ste dobrý hráč RPG tak by ste mali vedieť, kedy smiete a kedy nesmiete vstupovať do hry, ktorú hrajú iný ľudia. Je to drzé a navyše je to aj neetické. Ostatné postavy si po tom o vás môžu myslieť boh vie čo, aký ste a čo za hlúposti robíte. Ako správny hráč RPG nerušte RPG ostatných drzými poznámkami, smajlami alebo podobne.

Týmto nechcem teraz povedať, že by ste s inými nemohli hrať RPG. Je však potrebné vedieť, že ak to chcete s nimi zahrať musíte sa s nimi dohodnúť a spýtať sa, ako to bude pokračovať ďalej.
Návrat hore Goto down
https://dark-village.editboard.com
 
RPG
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Dark Village :: Dark Village-
Prejdi na: